miladbik.ir | میلاد بیک ویردیلو

درخواست الکترونیکی

نفقه زن
نفقه زن / نفقه زن عبارت از همه نیاز های متعارف و متناسب با وفیقه زن دانسته برای مثال : مسکن،لباس،غذا،اثاث و هزینه درمان و بهداشت زوجه بوده است.

اشتراک گذاری مطلب

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

نفقه زن

میلاد بیک وردی – میلاد بیک ویردیلو وکیل پایه یک دادگستری به موجب قانون مدنی نفقه زن در عقد دائم به عهده زوج است این ماده در زمره ی قوانین آمره محسوب می شود و توافق بر خلاف آن الزام آور نیست . اما در عقد موقت ، زن حق نفقه ندارد مگر اینکه پرداخت نفقه شرط شده باشد یا آنکه عقد مبتنی بر آن جاری شده باشد.(م 1113 ق م)

قانون مدنی در ماده 1102 مقرر کرده است همین که نکاح به طور صحت واقع شد روابط زوجیت بین طرفین موجود و حقوق و تکالیف در مقابل همدیگر برقرار می شود.

پرداخت نفقه در زمره حقوق زن و از تکالیف مرد محسوب می شود.

ماده 1107 قانون مدنی نفقه را عبارت از همه نیاز های متعارف و متناسب با وضعیت خانم دانسته و برای آن مثال هایی از قبیل : مسکن،لباس،غذا،اثاث و هزینه درمان و بهداشت را زده است.

 

"<yoastmark

حال سوال این است که اگر مرد از پرداخت نفقه به زن خودداری کند خانم چه اقدام حقوقی می تواند انجام دهد ؟

در پاسخ باید گفت: زن حسب مورد می تواند دادخواست مطالبه نفقه تقدیم مرجع حقوقی نماید و یا اینکه شکوائیه ترک انفاق تقدیم دادسرا نماید.

برای پیگیری حقوقی نفقه زن باید دادخواست مطالبه نفقه را از طریق دفاتر خدمات قضایی تنظیم و تقدیم نماید.

چنانچه میزان خواسته تا بیست میلیون تومان باشد رسیدگی در شورای حل اختلاف خواهد بود و چنانچه خواسته بالای بیست میلیون تومان باشد دادگاه خانواده صلاحیت رسیدگی خواهد کرد.

به موجب ماده 21 قانون حمایت خانواده، خانم مختار است در محل اقامت خود و یا در محل اقامت زوج اقامه دعوی نماید.

در دعوی مطالبه نفقه،مرد یا باید ثابت کند که نفقه را پرداخت کرده است یا اینکه نشوز و عدم تمکین خانم را ثابت نماید.

چرا که زنی که بدون مانع مشروع و قانونی تمکین نمی کند مستحق دریافت نفقه نیست .

البته در حال حاضر برخی از محاکم مدت زمانی را که زوجین باهم زندگی مشترک داشته اند را اصل به پرداخت نفقه قرار می دهند و بار اثبات عدم پرداخت نفقه را به عهده زوجه می گذارند.

نهایتا در صورتیکه زن مستحق نفقه باشد توجها به ماده 1111 ق.م میزان نفقه را مشخص خواهد کرد که معمولا برای تعیین میزان نفقه موضوع به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع می شود و کارشناس مشخص خواهد کرد که خانم مستحق چه میزان نفقه خواهد بود .

چنانچه که مرد از پرداخت نفقه امتناع کند ممکن است زن به موجب شروط ضمن عقد ازدواج وکالت در طلاق داشته باشد و این وکالت را اعمال و خود را مطلقه کند و همچنین زن می تواند به موجب ماده 1129 ق.م برای طلاق به دادگاه مراجعه کند ودادگاه شوهر را اجبار به طلاق کند.

نفقه از بُعد کیفری نیز مورد توجه قانون گذار قرار گرفته است به طوری که ماده 53 قانون حمایت خانواده مقرر کرده است هرکس با داشتن استطاعت مالی ،نفقه زن خود را در صورت تمکین پرداخت نکند به حبس تعزیری درجه 6 (6 ماه تا دو سال) محکوم می شود.

بنابر این زن می تواند در صورت خودداری شوهر از پرداخت نفقه با جمع دو شرط تمکین زن و استطاعت مالی مرد شکوائیه ترک انفاق تقدیم مراجع صالح کیفری (دادسرا) نماید که در حال حاضر برای تقدیم این شکواییه باید به دفاتر خدمات قضایی مراجعه نمود.

میلاد بیک ویردیلو-وکیل پایه یک دادگستری

 

مطالب بیشتر

حقوقی

قاعده تسلیط

سیستم های حقوقی حاکم بر دنیا برخی مالکیت خصوصی را مورد قبول قراداده اند و برخی اعتبار چندانی به مالکیت خصوصی قائل نیستند .ازتبعات پذیرش حق مالکیت خصوصی ، تکلیف حاکمیت بر حمایت از حق مالکیت اشخاص می باشد .قاعده تسلیط نیز زائیده دیدگاه پذیرش مالکیت خصوصی و در جهت حمایت از حق مالکیت اشخاص ایجاد شده است .مفهوم قاعده تسلیط این است که هر مالکی نسبت به مال خود تسلط کامل دارد و می تواند در آن هرگونه تصرفی اعم از مادی و حقوقی بکند و نمی توان او را بدون مجوز شرعی و قانونی از تصرفات خود منع کرد.

تماس بگیرید

جهت مشاره و ارتباط با شماره ذیل تماس حاصل فرمایید